fbpx

Нові тарифи на транспорт від КМДА. Дорожче, ніж в Європі і ніякої гнучкості знижок

У Києві знову піднімають тарифи на проїзд у громадському транспорті — тепер до 8 грн. Як і раніше, КМДА посилається на собівартість проїзду, що росте — нібито економічно обгрунтований тариф на перевезення 1 пасажира, що враховує всі витрати, становить 8,27 грн для метро і 8,77 грн для наземного транспорту.

У міській адміністрації настільки люблять киян, що навіть підвищений тариф не зробить громадський транспорт прибутковим. При цьому у КМДА замовчують, що міський транспорт апріорі збитковий, і практично в усьому світі він дотується державою. Приклад — обожнювана українцями «електронна» Естонія, у столиці якої, Таллінні, рік тому громадський транспорт зробили безкоштовним для місцевих жителів. Завдяки скасуванню витрат на контролерів і випуск квитків зарплату водіїв вдалося підняти до 1000 євро.

«З 14 липня встановлюється новий тариф на проїзд в міському транспорті столиці. Пасажири, які користуються проїзними квитками на місяць і безконтактними картками, при їх поповненні будуть платити за одну поїздку 6,3 грн», — заявляє заступник голови КМДА Дмитро Давтян. Влада ніби плутається — в інший новини на сайті КМДА написано, що при поповненні картки одноразово на 50 поїздок тариф становитиме 6,5 грн.

Від риторики Давтяна хочеться заплакати, але не виходить: «Нинішнє зростання є компромісним, і воно менше за необхідне», «Це складне рішення. І ми змушені були його прийняти, щоб уникнути транспортного колапсу в столиці». Влада вже пропонує киянам «широку гаму проїзних квитків» — до існуючих квитків на місяць і півмісяця додадуть п’ятиденні і тижневі.

Ця широка гама смішна для тих, хто знає, як організована оплата проїзду в інших великих містах Європи. По-перше, це — наявність єдиного квитка, що дозволяє однією картою оплачувати всі поїздки без необхідності купувати дорогий проїзний на всі види транспорту. Реалізація єдиного квитка у Києві йде з диким скрипом, черговий запуск цієї системи анонсували на осінь.

Концепція київських проїзних квитків не терпить ніякої критики в порівнянні з, наприклад, німецькою. Житель або гість Кельна платить за разову поїздку 2,4 євро. При середній зарплаті в 1788 євро разовий квиток складає 0,13% від чистого доходу кельнців. При середній київській зарплаті у 13388 грн киянин віддасть за разову поїздку 0,17% доходу. Ще гірша картина у порівнянні проїзних квитків. 46 разових поїздок обійдуться жителю Кельна у 6,2% місячного доходу, в той час як безлімітний проїзний — всього у 3,9%. У Києві ж тільки проїзний на 46 поїздок в метро і два види транспорту обійдеться в 4,2%, не кажучи про безлімітний, який коштує 7,6% доходу.

Виходить, що з урахуванням графіка роботи київського муніципального громадського транспорту (півгодинні інтервали після 22:00, не завжди зручні маршрути та інші проблеми), проїзний квиток у нинішньому вигляді не є вигідним.

Можна озвучувати різні версії — маршруткове лобі в КМДА, безграмотність влади і нездатність вести нормальну транспортну політику. Але з минулого підвищення вартості проїзду муніципальний транспорт Києва не став краще, і навряд чи щось зміниться до наступного підвищення тарифів.

Лев Шевченко

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *